Harmadik tavaszát éri nálam a tibetiorchidea (Pleione formosana). Már tavaly is szép volt az eredmény, az eredeti egy bulbából három lett, és ezekből három virág. Idén februárban pedig már meg sem számoltam, hogy hány körte formájú álgumó van, a virágok száma mindenesetre 10 (tíz!).
Kár, hogy most egy hűvös szobában voltak kénytelenek kinyílni, mert a tavasz kicsit elfeledkezett rólunk az idén.
Elmondom, hogy én hogyan csinálom, mert lehet kapni tél végén a gumóját zacskóban, és tavaszi kerti dísznek se rossz. Igaz, télire föl kell szedni, mert a fagyot sajnos nem bírja sokáig. De hátha valaki így is kedvet kap hozzá.
Egy ilyen látvány megéri, nem?
EZT A KÉPET A FÉRJEM KÉSZÍTETTE PRÁGÁBAN |
Előszöris szokás szerint egy kis nevezéktan és botanika, de csak mértékkel.
Latin neve:
A Plejádok másik neve Fiastyúk. Így már talán ismerősebb. A görög mitológiában az égbolton galambokká változott hét nővér szülei Atlasz és PLÉIONÉ.
A Pleione orchidea nemzetség kb. 20 fajt tartalmaz, amelyek többé-kevésbé a Himalája alján és hegyein élnek, 600 métertől 4200 m magasságig. A magasabb régiókban élők hidegtűrőbbek és tavasszal virágoznak, majd utána hozzák leveleiket. Az alacsonyabb tájakon lakók viszont sokkal melegigényesebbek, és ősszel, a levelek lehullása után virágoznak. Majdnem mind talajlakók, humuszos, mohás, nedves helyeken, olykor mohos sziklákon tenyésznek.
A Pleione formosana nevét néhányan – tévesen – formosa-ra egyszerűsítik. Ez se lenne rossz név, mert szépet jelent. Ez volt Tajvan sziget régi neve, a portugálok nevezték el Ilha Formosa-nak (= szép sziget). Az orchidea pedig formosana, mivel Tajvan szigetén honos, vagyis Formosa-ról való.
Talán ez a faj a legelterjedtebb a termesztésben, nálunk csak ez kapható. Bár egyes termesztőknél a Pleione limprichtii is beszerezhető, amely, ha minden igaz, takarással nálunk is áttelel a kertben.
Én most a Pleione formosana-ról írok, őt mindenképpen érdemes hideg, de fagymentes helyen teleltetni. Ne riasszon el senkit, ha nincs pincéje, fűtetlen lépcsőháza, télikertje, stb. A legfeljebb fürjtojásnyi méretű bulbákat (álgumókat) ősszel bele lehet tenni egy zacskóba száraz homokba, és így a hűtőbe, ott szépen áttelelnek. Én ugyan még nem próbáltam ezt, mert a fagymentes lépcsőházban teleltetem, de állítólag működik.
Életműködése és ennek megfelelő tartása
Föld alatti raktározó szerve botanikailag álgumó (a kertészek bulbának nevezik), mert gumószerűen néz ki, de csak egy-, esetleg két évig él, utána elhal és új fejlődik helyette.
Ezen a képen jól látszik baloldalt az összefonnyadt tavalyi bulba és az új:
Én, mivel cserépben tartom, ősszel miután a levelei lesárgultak és a talaja kiszáradt, mindenestől beteszem a teleltető helyre, és februárig rá se nézek. Február végén átültetem. Valahogy így néz ki, amikor kiborítom a cserépből:
Ha letakarítom róla a talajt, jól látszik az egy-két szép rügy a bulba aljánál, amelyből vagy virág, vagy levél lesz. A nagyobb álgumók kövérebb rügyeiből remélhetőleg virág.
De ez így még nincs készen az ültetéshez. A gyökereket levágom, majdnem tövig, mert majd újakat fejleszt. Így ültetem el:
Nem földbe ültetem. Egyesek abban nevelik, és esküsznek rá, de én inkább men mertem kipróbálni, és valószínűleg nem is fogom. A keverék, amit használok végülis jól bevált, a növény szépen szaporodik és virágzik, úgyhogy nem kísérletezem tovább. A bulba ugyanis nagyon levegőigényes. A növénynek viszont a nyár folyamán sok nedvességre van szüksége. Az én keverékem így néz ki:
Orchideáknak való fenyőkéreg és tőzegmoha nagyjából egyenlő arányú keveréke. Ez egy laza, levegős, de e tőzegmoha miatt mégis elég jó víztartó keverék. Igaz, a tőzegmohát nem könnyű beszerezni, orchidea szakboltban kapható, szárított formában.
Idén – sajnos már az átültetés után – vettem Florimo orchidea földet. Ahogy így elnézem, ez is jó lehet, és akkor nem kell kevergetni, meg tőzegmoha után szaladgálni. Jövőre kipróbálom.
Úgy kell elültetni, hogy a bulbák fele, egyharmada kilátsszon a közegből. Van szakirodalom, ahol azt olvastam, hogy átültetés után addig nem szabad öntözni, amíg nem kezd hajtani. De ez akkor érvényes, ha az ültető keveréket előtte benedvesítettük. Ha ez elmaradt, akkor meg kell öntözni, különösen, ha még nem lehet kitenni a szabadba. 1-2 héten belül megjelennek a rügyek. A karcsúbbakból levél lesz, de majd csak később, a kövérebbekből virág. Ahogy már mondtam, a levelek csak elvirágzás után fejlődnek ki.
Egy száron általában egy, de néha két virág is lehet. A fönti legmagasabb hajtáson két virág fog fejlődni.
A virágzás időtartama szakirodalom szerint két hét. Nálunk egy virág olyan 10 napig szokott élni, de mivel nem egyszerre nyílnak ki, maga a virágzási időszak hosszabb. Tavaly 22 napig tartott a műsor. És persze minél hűvösebb környezetben van, annál lassabban ér véget. Ha egy mód van rá, jobb kitenni a szabadba, valamilyen szűrt napfényes helyre, nem tűző napra. Az egyik angol neve "windowsill orchid", vagyis – nyers fordításban – ablakpárkány orchidea, de azért a szabad levegő kedvesebb neki. Tény viszont, hogy ha tavaszias az idő és előbátorkodnak a rovarok, akkor meglátogathatja valaki, és ennek hatására sokkal hamarabb elnyílik.
Tavaly nálunk az egyik virágból beindult egy magtok fejlődése, de levágtam. Az orchideák magja házi nevelésnél nem csírázik csak úgy egyszerűen, nem akarom magról szaporítani, mert gyakorlatilag nulla az esélyem. Viszont a magérleléshez energiára van szükség, amelyet a gumó fejlesztésébe fektethetne. Nekem ez a fontosabb, hogy jövőre minél több virág legyen.
A virágok olyan 10-15 cm magasra nőnek, virágzás közben a szár még nyúlik. Vaskos, erős szára van, hacsak szélvihar vagy jég/hó nem töri le, nem dől el. A virág teljes átmérője majdnem 10 cm, ebből az ajak szélessége kb. 2,5-3 cm.
Virágzás közben és után lényegesen megnövekednek a szárlevelek. Ezek olyanok, mint a tőlevelek, amelyek elnyílás után jönnek elő szintén a bulbák aljáról.
SZÁRLEVELEK A VIRÁGSZÁRAKKAL, LENT PEDIG A VALÓDI LEVELEK BÚJNAK ELŐ. |
A levelek aztán egész nyáron megmaradnak, termelik a tápanyagot az új bulba kifejlődéséhez. Ilyenkor a növénynek sok vízre van szüksége, de soha nem pangó vízre!!! Olyan közegben, amilyenben én nevelem, tápoldatozni is kell. Áprilistól június közepéig hetente kétszer öntözöm, jó alaposan, de úgy, hogy ne álljon alatta a víz. Hetente egyszer híg (1 ezrelékes = 1l vízhez 1 ml tápoldat) zöld növényeknek való tápoldattal öntözöm (vagyis több nitrogén). Június közepétől augusztus közepéig pedig virágos növényeknek való tápoldattal (sok kálium). Augusztus közepétől nincs több tápoldat. Amikor a rövidebb nappalok és hűvösebb éjszakák hatására a levelek kezdenek sárgulni, akkor egyre kevesebbet öntözök, már csak hetente egyszer, aztán csak kéthetente, végül október folyamán teljesen abbahagyom az öntözést. Mindez az időjárástól is függ. Tavaly meleg volt a szeptember, nagyon sokáig zöldek maradtak a levelek, sőt novemberben, amikor bevittem a teleltető helyre, még mindig nem voltak teljesen sárgák. Ennek ellenére már rég nem kaptak vizet.
A levelek aztán egy idő után maguktól lehullnak, nem kell erőltetni a leszedést. Ezután következik a téli száraz, hideg pihenő, majd kezdődik minden elölről.
Ha kiültettük a kertbe, akkor rá lehet bízni a természetre az öntözést, mert felszedés után úgyis hagyni kell kissé megszikkadni a bulbákat. Olyankor érdemes fölszedni, amikor már sárgák a levelek, de még nem hulltak le. Hacsak nem jönnek előtte fagyok. Ha igen – nos, ezt döntse el a kertész, és majd számoljon be nekem is róla, hogy mit tett és milyen eredménnyel.
Kertbe ültetésnél, vagy cserepes besüllyesztésnél arra vigyázzunk, hogy NAGYON jó legyen alatta a vízelvezetés, mert nagyon könnyen kirohad. Nekem már sikerült egy növényt elpusztítani, amelyet cserpesetül besüllyesztettem egy virágládába, más növények közé. Ez nagyon szép ötlet, de valószínűleg nem tudott az öntözővíz megfelelően elfolyni a cserép alól. Tavaly már úgy csináltam, hogy alulra tettem egy ugyanolyan, de kicsit szűkebb, lyukas aljú cserepet, abba a növény cserepét, és így az alul kicsorgó öntözővíz, ha lassabban is folyt el, a növény semeddig sem állt benne.
Egy szó mint száz, úgy gondolom, hogy nagyon hálás és szép növény. Életműködése jobban hasonlít a hagymásokéra, mint a közismertebb orchideákéra, viszont virágzása hosszabb ideig tart, mint a tavaszi hagymásoké, és levelei szebbek – szerintem. Jó szívvel ajánlom minden kertbarátnak, akár kertje van, akár csak egy ablakpárkánya.
PLEIONE FORMOSANA CSERÉPBEN VAN, DE A CSEREPET BORÓKAÁGAKKAL TAKARTAM, ÍGY TERMÉSZETESEBB A HATÁS. |
3 megjegyzés:
Ezt nagyon jó volt elolvasni, meg is kívántam rendesen. Majd ha eljutok boltba körülnézek, van üres kaspóm.:)
Köszönöm az ismertetőt. Az írás hatására kipróbáltam én is. Én idén év elején vettem ilyen növényt, sima virágföldbe ültettem, majd 10 fokos szobában hajtattam. A négy bulbából kettő virágzott. Gyönyörűek a virágai. Olyan mint az igazi orchideáké! Most sorra hozza a leveleket. Eddig nem tápoldatoztam, de a virágföldben volt cuccos. Nem érdemes drága pénzen venni, a madaras áruházban 600 Ft-ért vettem a négy bulbát. Netes virágáruházakban több ezer ft. jövőre kipróbálom az orchidea földet, hátha jobb neki, csak azzal szerintem több a gond, gyorsabban szárad, kevesebb a tápanyag.
Nálam szépen virágzik erkély ládában. Semmit nem tudtam róla
Megjegyzés küldése