Kedves Vendég!
Köszönöm érdeklődését, remélem tetszeni fog, amit itt talál. A szöveg saját szerzeményem, úgyszintén a képek nagy része is, kivéve néhányat, amelyeket a férjem, Zoltán Ferenc készített. Kérem, ne használja őket az engedélyünk nélkül!

2014. február 3., hétfő

Papucsvirágzás


2012 novemberében, az orchidea kiállításon vettem ezt a papucsorchideát (akkor mutattam is egy bejegyzésben). Hibrid növény, saját neve sincs neki, nemes egyszerűséggel "mindössze" Paphiopedilum Senne Moor x callosum. Vagyis a Senne Moor fajta és a P. callosum faj keresztezéséből született. 
Nevelésénél a P. callosum igényeit vettem figyelembe, mivel csak erről sikerült információt szerezni.
Ez a faj Kelet-Ázsiában (Thaiföld, Kambodzsa, Malajzia) él, 300-1300 m magasságban, melegigényes és mészkerülő (ami egyébként az ázsiai papucsorchideáknál viszonylag ritka).

A "nagyok" szerint a papucsorchideákat szigorúan minden évben át kell ültetni, különben nem fejlődnek megfelelően. Ennek februárban lenne az ideje. Hát most nem lesz, mert éppen most virágzik. Majd talán utána. Tudni kell, hogy a papucsorchideák talajlakók, de általában az erdők alján, mohában, nyers humuszban tenyésznek, esetleg sziklák, kövek között. Gyökérzetük igen törékeny, kevés vaskos gyökérből áll, úgyhogy minden az átültető ellen van, mert ha a gyökerek sérülnek, márpedig könnyen sérülnek, az nem válik a növény javára. Tavaly szót fogadtam, februárban vettem egy-két mély lélegzetet, és átültettem. Így nézett ki csupaszon szegény:



Egyszer aztán, a nyár folyamán felborítottam véletlenül a cserepet, minden kihullt belőle. Ez arra volt jó, hogy láthattam, hogy az a középső gyökér már nincs meg. Vagy kirohadt, vagy annyira megsérült az átültetéskor, hogy teljesen elhalt. Ennek ellenére a növény fejlődött, ha nem is túl nagy lendülettel. Virágzás után a papucsorchideák hoznak egy vagy több új hajtást (vagy levélrózsának is nevezhetjük), és legközelebb már ezen fog fejlődni az újabb virág. A fenti képen a növény tövénél baloldalt látszik a fiatal hajtás. 
Azt vettem észre, hogy négy levélnek kell többé-kevésbé kifejlődni egy levélrózsán, utána jön a virág. Amíg nincs négy levél, nem virág fog következni, ha viszont már van négy levél, akkor az előbukkanó kis hegyes valami nagy valószínűséggel virág lesz.

Ezt a szép bordó papucsomat nyáron ugyanúgy kint tartom, mint a többi orchideát. Ha elég laza a közeg (fenyőkéreg, sphagnum moha és némi kőzúzalék keveréke), akkor a nyár folyamán lehet két-három naponta bőségesen öntözni és hetente tápoldatozni. A nappalok rövidülésével már csak hetente egyszer öntöztem. Egyszer aztán, valamikor november második felében megjelent a bimbó. És egészen mostanáig fejlődött, úgy, hogy még pótfényt is kap, amióta a sötét évszak beköszöntött!!! Bár érdekes nézni, ahogy fejlődik, na de két és fél hónap mégiscsak próbára teszi még az én türelmemet is. A virág olyan másfél-két hónapig szokott tartani a papucsokon.
Bár utálok karózni, sajnos most sem úsztam meg, mert különben a szár nem bírja tartani a virágot és nagyon lehajlik.



A papucsorchideáknak állítólag szüksége van egy kis hideghatásra a virágzáshoz, ezért ősszel kint hagytam őket, amíg az éjszakai hőmérséklet 10 fok alá nem csökkent.
A foltos levelű papucsok melegigényesebbek és árnyéktűrőbbek, a sima zöld levelűek fényigényesebbek és jobban kedvelik a hűvösebb klímát – mondja a szakirodalom. De a növények nem mindig olvasnak könyveket, vagy legalábbis nem mindegyik. Ezt majd még később, a többi papucsom virágzása idején részletezem. Két másik bimbós most.

4 megjegyzés:

Kavics írta...

Nagyon szép színe van, és fényes.
Az én foltos levelűm zöld-fehér csíkos. Valóban nagyon vékony a virág szára, karózás nélkül letörne. Egyszer ültettem át, azóta van 2 tövem. Nekem úgy tűnik, hogy "érzékenyebb" a phalaenopsishoz képest és hamarabb is elvirágzik.

Józsa Kata írta...

Ha zöld csíkos a virág, és foltos levelű, akkor valószínűleg Paphiopedilum Maudiae. Nekem is van, de sajnos nem fotóztam le, amikor virágzott (nemrég nyílt el).

Nyírő Ágnes írta...

Azt veszem észre, hogy amelyik tőben megjelenik a virág, majd elszárad az a tő több levelet már nem hoz, hanem egy jó ideig vegetál, majd szép lassan a levelek elszáradnak. Sarjak, virágok nőnek továbbiakon. A kérdésem az lenne, hogy az természetes folyamat, vagy én teszek valamit rosszul? A virágszár mikor elszárad levágom. Hagyjam meg?
Köszönöm.

Józsa Kata írta...

Kedves Ágnes! Én is sok papuccsal jártam így. Én azóta már abbahagytam az orchideázást, elfogyott az irántuk való türelmem, immár leginkább kerti (dísz)növényekkel foglalkozom.
A papucs elnyílt virágának szárát mindenképpen levágnám.
A Facebookon vannak orchideás csoportok (pl. Orchidea - mánia), ott inkább tudnak segíteni.
Engem a továbbiakban szintén a FB-n, A hórák kertje cím alatt talál meg.