![]() |
Pentas lanceolata és Cyclamen purpurascens |
A ciklámen illata mennyei, ha csak nagyon szerényen akarom dícsérni. Kicsit emlékeztet a gyöngyvirágéra, de azért mégis ciklámen. Ha ilyen parfüm létezne, sok pénzt lennék hajlandó áldozni rá.
Nem vagyok egy varjúháj rajongó, nem is tudom igazán, hogy miért. Egy van csak a "kertünkben", azt viszont nagyon szeretem. Sedum dasyphyllum a neve, és most van teljes pompában, több edényben is. Egyszer majd írok róla bővebben.
![]() |
Sedum dasyphyllum |
Jól néz ki együtt a Rhodohypoxisokkal:
![]() |
Rhodohypoxis milloides |
![]() |
Rhodoxis 'Hebron Farm Cerise' és Sedum dasyphyllum (külön edényben) |
Virágzik a Habranthus robustus is,
![]() |
Habranthus robustus |
de néhány bimbót valami megrágcsált, és ilyen csúnya virágok lettek belőle:
Az új szerzemény az egyiptomi csillagcsokor (Pentas lanceolata) egy rózsaszín fajtája. Ő nem télálló nálunk, de azért illik a kertünkbe, és egész nyáron virágzik – könyv szerint. Most szeretném személyesen kipróbálni.
![]() |
Pentas lanceolata |
És végül még egy konkurrencia Givenchy-nak, a boroszlán. Másodvirágzik, ami ugyan már csak néhány csokrocskát jelent, de az olyan illatos, hogy ma reggel amikor kiléptem a napsütötte erkélyre azt hittem, megint április van. Ha intenzitásban le is pipálja a cikláment, minőségben mögötte marad. A ciklámen illata sokkal finomabb, "intelligensebb", mert sosem okozna fejfájást, és sosem tudnám megunni, a boroszláné viszont talán igen.
![]() |
Daphne collina |
Mostanában olvastam, hogy a XVI-XVII században a növények iránt támasztott követelmények közül egyik legfontosabb volt, hogy illatos legyen a virág. Olyannyira, hogy egyes kertészek és botanikusok még a tulipánba is megpróbálták belebeszélni az illatot. (Igaz ami igaz, egyes vad tulipánoknak van valami kis szerény, gyámoltalan illata, ha nagyon beleszagolunk – lásd Tulipa dasystemon.)