Avagy: A cipész maradjon a kaptafánál?
Tavaly már említettem, hogy megpróbáltam ecsettel megporozni egy kikerics virágot. Hogy sikeres volt-e az akció, az az ősszel virágzó hagymásoknál ilyenkor tavasszal derül ki, amikor a föld alatt készülődő magtok az érett magokkal fölemelkedik a föld fölé, hogy kiszórja értékes tartalmát.
Hát az én próbálkozásom nem járt sikerrel. Ami persze nem feltétlenül az ügyetlenségemnek köszönhető, hanem az is lehet, hogy önmeddő a növény. Hogy őszinte legyek, nem néztem még utána.
Sikeres volt viszont a zengőlégy munkája, de az is igaz, hogy neki több krókuszvirág jutott, mint nekem kikerics.
Ősszel már mutattam ezt a kis rovart, amint a Crocus pulchellus-on sürgölődik, de íme újra egy tavaly októberi fotó (a párom készítette):
A minap, amikor a már teljesen megsárgult leveleket távolítottam el, észrevettem, hogy a legyecske munkája sikerrel járt:
A fenti képen látszik, hogy néhány mag már kiszóródott, az alábbin pedig az, hogy újabbak is készülődnek:
A krókuszok magháza alsó állású, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy:
a bibe fönt van a virágban (itt narancs színű):
A magház viszont lent a földben, a virágkocsány tövénél.
Amikor a pollenszem a bibére kerül, úgymond tömlőt hajt, ez növekedni kezd, hogy tartalmát, a hím ivarsejteket a magkezdeményhez juttassa. Állítólag óránként 2-3 mm-t növekszik. A fenti virágnál a megtermékenyítés jó hosszú időbe telhet, hiszen a képen látható virágszár 8-10 cm hosszú. De a számolás nekem nem erősségem, úgyhogy arra most nem térek ki, hogy ennél a krókusznál mennyi ideig tartott az aktus.
Mindenesetre napokig szedegettem a magokat újabb és újabb termésekről, jó néhány ki is szóródott, mire észrevettem. És amikor már azt hittem, hogy vége, két nap után, ma, megint:
Végülis összesen kereken 30 darab magot tudtam összegyűjteni.
2 megjegyzés:
Ez nagyon izgalmas, kedves Kata! Ugye elveted? Visszaolvasom az elmúlt hetek bejegyzéseit is lassacskán, mert nem szeretnék elmulasztani semmi érdekeset. Eszter
Az ember mindig meglepődik, hogy a virágok mennyire érdekes életet élnek -- és eppen ezért nagyon tetszenek amiket írsz a kis titkaikról.
Sosem gondoltam volna ezeket a krókuszokról! Sosem láttam még a magját meg a magházának az előbújását... Ezek szerint nálunk ez a része az avarban rejtve zajlana le? Jó kis avarpaplant a szemérmes krókuszoknak! ;-)
Megjegyzés küldése